HAKKIMIZDA

Kastamonu Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi, Bakanlar Kurulu’nun 04/06/2018 tarihli kararı ile ilan edilmiş olup, ilgili bölgeyi yönetecek olan Kastamonu Teknokent A.Ş. 19.12.2019 tarihinde tescil edilerek faaliyetlerine başlamıştır.

Kastamonu Teknokent A.Ş.; Kastamonu Üniversitesi, Kastamonu İl Özel İdaresi, Kastamonu Belediyesi, Kastamonu Ticaret ve Sanayi Odası (KATSO), Kastamonu Ticaret Borsası, Kastamonu Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (KESOB), Kastamonu Köy Kalkınma ve Diğer Tarımsal Amaçlı Koop. Birliği, ZİNTAŞ Kastamonu Zincir San. Tic. A.Ş., A-1 Enerji İnşaat Otomotiv San. Ltd. Şti., Kastamonu İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği, Canovate Elektronik Endüstri ve Ticaret A.Ş. ve Ak İnşaat Mermercilik ve Gayrimenkul Yatırım Tic. A.Ş. ortaklığında kurulmuş olup dokuz kişilik bir Yönetim Kurulu mevcuttur.

Kastamonu Üniversitesi Kuzeykent kampüsünde bulunan 10 000 m²’lik bir alanda yapım çalışmalarına başlayan Teknokent’in ilk faaliyetleri için bir prefabrik bina inşa edilmiş olup, İdare ve Kuluçka Merkezi olarak faaliyet gösterecek olan 5000 m²’lik ana binanın proje ve ruhsatlandırma çalışmaları tamamlanmıştır. Kapalı ve açık alanları ile tüm paydaşların sinerji oluşturabilecekleri, sosyalleşme alanları ve laboratuvar gibi hizmetlerin kesintisiz sürdürülebileceği bir ortamın oluşturulması için İdare ve Kuluçka Merkezi inşaatı halen devam etmektedir.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Teknoloji Transfer Ofisi Yönetmeliği çerçevesinde Yükseköğretim Kurulunun 28.03.2018 tarihli Yürütme Kurulu kararı ile şirket kurulum işlemlerini 18.02.2020 tarihinde tamamlayan “Kastamonu Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi A.Ş.”  aynı tarihte Kastamonu Ticaret ve Sanayi Odası tarafından tescil edilmiş ve Kastamonu Teknokent A.Ş.’nin çatısı altında yerini alarak bünyesinde bulunan beş modülle, Kastamonu Teknokent yapılanmasına destek olmaktadır.